HP 304A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 304A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~2,800 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- The difference gets your business noticed. With HP ColorSphere toner, get print-shop quality right in your office: vibrant, eye-catching colour, sharp text, realistic photo quality. And maintain peak productivity with Original HP LaserJet supplies.
- Ideal for teams of 3-5 users per device in unmanaged micro and small businesses that have more sophisticated printing, copying and scanning needs and expect more features and added functionality.
- Depend on Original HP 304A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Ideal for teams of 3-5 users per device in unmanaged micro and small businesses that have more sophisticated printing, copying and scanning needs and expect more features and added functionality.
The difference gets your business noticed. With HP ColorSphere toner, get print-shop quality right in your office: vibrant, eye-catching colour, sharp text, realistic photo quality. And maintain peak productivity with Original HP LaserJet supplies.
| Features | |
|---|---|
| Printing colours | Cyan |
| Compatibility | HP 304 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour toner page yield | 2800 pages |
| OEM code | CC531A |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 385 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 720 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 900 g |
| Sustainability | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.7 |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585301508 |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 244.2 kg |
| Pallet weight (EU) | 181 kg |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 243 pc(s) |
| Products per pallet | 243 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1175 x 1000 x 1267 mm |
| Pallet weight (imperial) | 238.6 kg (526.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1176 x 1000.8 x 1267.5 mm (46.3 x 39.4 x 49.9") |
| Pallet size (EU) | 1170 x 780 x 1149 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |