HOVERAir 65W Power Adapter Black
Couldn't load pickup availability
- Power adapter
- Brand compatibility: HOVERAir
- Black
HoverAir 65W Power Adapter.
Rapid PD-charger for HoverAir X1 Pro and ProMax, getting your drone back up in the air super fast.
Key features:
- For HoverAir X1 Pro & X1 ProMax
- Supports PD fast-charging
- Input: 100~240Vac 50/60Hz 1.5A Max.
- Output:DC 5.0V/3.0A; 9.0V/3A; 15.0V/3A; 20.0V/3.25A; 3.3V-11V/5A Max; 3.3V-18V/3.6A Max; 3.3-21V/3.25A Max.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Power adapter |
| Brand compatibility | HOVERAir |
| Compatibility | X1 PRO, PROMAX |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Output current (5V) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 95 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 179.4 g |
| Package width | 83 mm |
| Package depth | 51 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 210 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Customs product code (TARIC) | 8504409590 |
| Country of origin | China |