DYMO Authentic D1 Labels | 9mm x 7m Roll | Black Print on White | Self-Adhesive Labels for LabelManager Label Printers | 10 Count
Couldn't load pickup availability
- 10 rolls of authentic DYMO D1 label tape make labelling nearly everything in the office or home easy
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Designed for LabelManager Label Makers including LM160, LM210D, LM280, LM360D, LM420P, MobileLabeler & LM PnP Series; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
Authentic DYMO D1 label cassettes were specifically created for your LabelManager label makers and offer the performance and variety that you need for most labelling jobs. DYMO D1 label tape adheres to most clean, flat surfaces – including plastic, paper, metal, wood and glass – and feature easy-peel backing for trouble-free application. Versatile and durable, DYMO labels take the hassle out of home and office organisation.
| Features | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 300 g |
| Sheet length | 7 m |
| Label width | 9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Labels per pack | 10 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | Belgium |