DYMO Authentic D1 Durable Labels | Black Print on White Tape | 12 mm x 5.5 m | High-Performance Label Tape for LabelManager Label Makers
Couldn't load pickup availability
- Tough labels last longer than a standard label – perfect for kitchens, utility closets, garages and more
- Industrial-strength adhesive sticks to a wide variety of surfaces
- Water-resistant label tape withstands humidity, freezing, household cleaners, heat and UV light
- Scratch-, abrasion- and tear-resistant construction ensures text stays legible
- Black print on white adhesive labels; compatible with DYMO LabelManager 160, 210D, 280, 360D, 420P and Plug N Play label makers
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
Tackle challenging labeling tasks and surfaces with labels that last longer than standard labels: DYMO D1 Durable Labels. Featuring professional-grade adhesive, this heavy-duty labeling tape resists fading, peeling and decay from moisture, high heat, freezing temperatures and household cleaners. Sticking strongly to a wide range of surfaces, these adhesive labels are perfect for garages, workshops, utility closets, kitchens and other spots that demand durability. What’s more, these indoor/outdoor labels are built with tear-resistant material and use thermal-transfer printing technology that prints labels with text that won’t smear. For labels that last, try DYMO D1 Durable adhesive labels.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | LabelManager |
| Brand compatibility | DYMO |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Cold-resistant | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Product colour | Multicolour |
| Material | Vinyl |
| Heat-resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Country of origin | Belgium |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Label colour | Black on white |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Tape length | 5.5 m |
| Tape width | 1.2 cm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |