Digitus USB-A - USB-B connection cable, 1m
Couldn't load pickup availability
- 1 m
- USB A Male
- USB B Male
- USB 2.0 480 Mbit/s
- Black
- 1 pc(s)
Enables reliable and fast connection of external USB devices to the PC.
For connecting external USB end devices (with B socket, e.g. external hard disk enclosures, scanners or printers) to the USB host (e.g. PC, notebook or USB hub). Transfer rate up to 480 Mbps (high-speed).
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Magnetically shielded | No |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 32.619 g |
| Package depth | 7 mm |
| Package width | 92 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| UK Trade Tariff code | 85444290 |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Package volume | 126.224 cm³ |