Digitus Universal Monitor Wall Mount with Gas Spring and Swivel Arm
Couldn't load pickup availability
- For flat and curved monitors from 15" - 32"
- Maximum load capacity: 9 kg
- VESA compatibility: 75 x 75, 100 x 100
- Tilt: -45°/+90°, Swivel: -90°/+90°, Front panel rotation range: 360°
- Swivel arm: offers maximum flexibility of vision
- Gas spring: perfectly balances the weight of your monitor
- Built-in spring compressor for perfect weight adjustment
- Integrated cable management: for an organized and tidy working area
- Material: Aluminum, plastic, steel
- Surface: Powder coating
- Number of monitors: 1
- Length: L 47.5 x W 11.7 x H 49.1 cm
- Weight: 1.64 kg
- Color: Black, matte
Full flexibility for your monitor – Tilt, rotate, swivel and compact wall installation
- Perfectly adjusted ergonomic monitor position for all heights
- For monitors up to 32" (VESA 75x75 / 100x100) and 9 kg max. total weight
- Suitable for flat and curved displays
- Integrated cable management: for an organized and tidy working area
- Tilt: -45°/+90°, Swivel: -90°/+90°, Front panel rotation range: 360°
- Swivel arm: offers maximum flexibility of vision
- Gas spring: perfectly balances the weight of your monitor
- Built-in spring compressor for perfect weight adjustment
The Universal Monitor Wall Mount from DIGITUS® supports flat and curved monitors up to 32" with a weight of max. 9 kg. The gas spring and swivel arm guarantee convenient and flexible adjustment of the monitor position. Integrated cable management ensures an organized and tidy working area. The wall mount offers VESA compatibility of 75x75 as well as 100x100.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |
| Maximum weight capacity | 9 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Tilt angle range | -45 - 90° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Arm length | 47.5 cm |
| Weight | 1.64 kg |
| Height | 491 mm |
| Width | 117 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 2.33 kg |
| Package volume | 9741.6 cm³ |
| Package height | 80 mm |
| Package depth | 297 mm |
| Package width | 410 mm |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| UK Trade Tariff code | 73269098 |
| Other features | |
|---|---|
| Mounting | Screws |