DICOTA D80271-AG9 monitor accessory Screen protector
Couldn't load pickup availability
- Easy to apply without air bubbles
- Provides a clear and reflection-free view
- Works with touchscreen
- Colours remain true to original
- Reduces fingerprints
- High resistance to scratches
- Removes without leaving residue
The DICOTA anti-glare film provides an anti-glare coating on the screen surface, ensuring a clear and reflection-free view at all times. A special silicone layer enables easy, bubble-free application and residue-free removal. The film also offers protection against scratches and reduces fingerprints.
| Features | |
|---|---|
| Easy to install | Yes |
| Anti-reflective | Yes |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Hardness | 9H |
| Protection features | Scratch resistant |
| Screen protector type | Anti-glare screen protector |
| Maximum screen size | 60.5 cm (23.8") |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Transparent |
| Compatibility | P2422H |
| Brand compatibility | Dell |
| Product type | Screen protector |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Depth | 299.9 mm |
| Width | 533.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |