DICOTA D80180-AG9 mobile phone screen/back protector Anti-glare screen protector Apple 1 pc(s)
Couldn't load pickup availability
- Easy to apply without air bubbles
- Provides a clear and reflection-free view
- Works with touchscreen
- Colours remain true to original
- Reduces fingerprints
- High resistance to scratches
- Removes without leaving residue
The DICOTA anti-glare film provides an anti-glare coating on the screen surface, ensuring a clear and reflection-free view at all times. A special silicone layer enables easy, bubble-free application and residue-free removal. The film also offers protection against scratches and reduces fingerprints.
| Features | |
|---|---|
| Hardness | 9H |
| Protection features | Scratch resistant |
| Compatibility | iPhone 16 Pro Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Protector type | Anti-glare screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Fingerprint resistant | Yes |
| Anti-reflective | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Depth | 158.8 mm |
| Width | 74.2 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |