DICOTA D80166-AM2 mobile phone screen/back protector Clear screen protector Apple 1 pc(s)
Couldn't load pickup availability
- Easy to apply without air bubbles
- Inhibits the growth of bacteria, mould and fungi
- Provides a clear and reflection-free view
- Functions with touchscreen
- Colours remain true to the original
- Reduces fingerprints
- High resistance to scratches
- Removal without leaving residue
The DICOTA antimicrobial protective film continuously inhibits the growth of bacteria, mould and fungi. It also provides an anti-reflective coating on the screen surface, ensuring a clear and reflection-free view at all times. A special silicone layer enables easy, bubble-free application and residue-free removal. The film also offers protection against scratches and reduces fingerprints.
| Features | |
|---|---|
| Hardness | 2H |
| Protection features | Anti-bacterial, Scratch resistant |
| Compatibility | iPhone 13 Mini |
| Brand compatibility | Apple |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Fingerprint resistant | Yes |
| Anti-reflective | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Depth | 126 mm |
| Width | 59 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |