DICOTA D70481 laptop accessory
Couldn't load pickup availability
- Easy to apply without air bubbles
- Provides a clear and reflection-free view
- Works with touchscreen
- Colours remain true to original
- Reduces fingerprints
- High resistance to scratches
- Removes without leaving residue
The DICOTA anti-glare film provides an anti-glare coating on the screen surface, ensuring a clear and reflection-free view at all times. A special silicone layer enables easy, bubble-free application and residue-free removal. The film also offers protection against scratches and reduces fingerprints.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Hardness | 9H |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Transparent |
| Compatibility | MacBook Pro 16 "(2021) |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
|---|---|
| Suitable for | Notebook |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 228 mm |
| Depth | 0.205 mm |
| Width | 353 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |