DICOTA D70465 display privacy filter 61 cm (24") Monitor Frameless display privacy filter
Couldn't load pickup availability
- Blue light cutting
- Touch capable
- Reduces reflections and fingerprints
- A clear view at all times and accurate colour reproduction
- High scratch resistance
- Attaches easily without forming bubbles
- No residue when removed
- Silicone layer on the back allows for full-surface adhesion
Highly effective privacy protection for your PC screen. The Secret 4-Way is a highly effective protective film for your screen that protects personal and confidential data from prying eyes. The film adheres directly to the full surface of your display thanks to the use of a silicone layer.
The Secret 4-Way protective film not only prevents unwanted viewing of your display, but also protects against scratches. Additional product features include high mechanical resilience and ease of removal. The 4-way technology protects the display from being viewed by prying eyes from all four sides: left/right and top/bottom. A handy and effective way to ensure that no one but you can see your data. Ideal for use in a hotel or on the bus, train or plane.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Suitable for | Monitor |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | E243i |
| Brand compatibility | HP |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Installation type | Full adhesive |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape & portrait |
| Bubble-free application | Yes |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Display filter features | Anti-reflective |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Height (imperial) | 32.9 cm (12.9") |
| Width (imperial) | 52.8 cm (20.8") |
| Depth | 0.38 mm |
| Height | 329 mm |
| Width | 528 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |