DICOTA D70440 laptop accessory
Couldn't load pickup availability
- Easy to apply without air bubbles
- Inhibits the growth of bacteria, mould and fungi
- Provides a clear and reflection-free view
- Functions with touchscreen
- Colours remain true to the original
- Reduces fingerprints
- High resistance to scratches
- Removal without leaving residue
The DICOTA antimicrobial protective film continuously inhibits the growth of bacteria, mould and fungi. It also provides an anti-reflective coating on the screen surface, ensuring a clear and reflection-free view at all times. A special silicone layer enables easy, bubble-free application and residue-free removal. The film also offers protection against scratches and reduces fingerprints.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Hardness | 2H |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Full adhesive |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Transparent |
| Compatibility | Latitude 7320 |
| Brand compatibility | Dell |
| Technical details | |
|---|---|
| Suitable for | Notebook |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 30 g |
| Height | 203 mm |
| Depth | 0.155 mm |
| Width | 284 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |