DICOTA D70035 display privacy filter 60.5 cm (23.8") Monitor Frameless display privacy filter
Couldn't load pickup availability
- Touch capable
- Privacy protection from two sides (left/right)
- Silicone layer on the back allows for full-surface adhesion
- High scratch resistance
- Attaches easily without forming bubbles
- No residue when removed
Highly effective privacy protection for your PC screen. The Secret 2-Way is a highly effective protective film for your screen that protects personal and confidential data from prying eyes. The film adheres directly to the full surface of your display thanks to the use of a silicone layer.
The Secret 2-Way protective film not only prevents unwanted viewing of your display, but also protects against scratches. Additional product features include high mechanical resilience and ease of removal. The 2-way technology protects the display from being viewed by prying eyes from two sides: left/right. A handy and effective way to ensure that no one but you can see your data. Ideal for use in a hotel or on the bus, train or plane.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Suitable for | Monitor |
| Maximum screen size | 60.5 cm (23.8") |
| Features | |
|---|---|
| Screen format | Widescreen |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Bubble-free application | Yes |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Scratch-resistant | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 60 g |
| Depth | 296 mm |
| Height | 0.23 mm |
| Width | 527 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |