DICOTA D32175-RPET backpack Roll top backpack Black Polyester
Couldn't load pickup availability
- Spacious main compartment for notebook, documents or other personal items
- Robust main zipper, protected when rolled down
- Zippers with loop for easy handling
- Outer side pocket for bottles or umbrellas
- Comfortable shoulder and back padding
- Zipper front compartment for accessories
- Side zipper to main compartment for quick access
The COMMUTER Rolltop offers plenty of storage space for your laptop and lots of accessories. The roll-top opening allows you to fill the rucksack flexibly, and the robust zip ensures easy opening and closing. A side zip allows access to the main compartment without having to open the main fastener – but your laptop remains protected. Additional security is provided by the combination lock for locking the main/laptop compartment and the concealable reflective strip for greater safety in traffic.
| Features | |
|---|---|
| Locking type | Combination lock |
| Closure type | Zipper |
| Shoulder strap | Yes |
| Notebook compartment | Yes |
| Coloration | Monochromatic |
| Style | Urban |
| Product main colour | Black |
| Backpack type | Roll top backpack |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 265 x 30 x 385 mm |
| Volume | 26 L |
| Height | 450 mm |
| Depth | 130 mm |
| Width | 320 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Made with recycled materials | Yes |
| Material | Polyester |