DICOTA D31443 display privacy filter 30.5 cm (12") Laptop
Couldn't load pickup availability
- Privacy protection from two sides (left/right)
- Limits side-to-side vision to ±30°
- 45% blue light cutting
- Touch capable
- Silicone layer on the back allows for full-surface adhesion
- A clear view at all times
- Accurate colour reproduction
- Reduces reflections and fingerprints
- High scratch resistance
- Attaches easily without forming bubbles
- No residue when removed
Notebooks are part of our daily lives, both for business and leisure. We are becoming increasingly mobile and also use our devices in public places. The DICOTA privacy screen protectors optimally protect your personal data from prying eyes. The Premium line offers impressively high quality and durability and is easy to attach.
The Premium privacy screen protector not only prevents unwanted insights into your computer, but also protects the screen against scratches. Other product features include the high mechanical resistance and easy removability. The 2-way technology protects the screen from viewing on two sides left/right. A practical and effective method to ensure that only you can view your data. Ideal for use in hotels or on the bus, train or airplane.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Suitable for | Laptop |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | DELL Latitude 5289 |
| Installation type | Adhesive strip |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Scratch-resistant | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Depth | 1 mm |
| Height | 191.1 mm |
| Width | 300.1 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |