DELL Pro P P2726DEB 68.6 cm (27") LCD 2560 x 1440 pixels Quad HD
iFrame
£357.99
Couldn't load pickup availability
- 27" LCD IPS
- Quad HD, 16:9, 2560 x 1440
- 8ms
- USB PD (90W), WebCam
Experience effortless collaboration with a 27-inch QHD IPS monitor, featuring a built-in webcam, speakers, and microphone for enhanced productivity.
| Display | |
|---|---|
| Anti-glare screen | Yes |
| Active display area (W x H) | 596.74 x 335.66 mm |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Response time | 8 ms |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen | No |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| HD type | Quad HD |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Camera | |
|---|---|
| Megapixel (approx.) | 4 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| RMS rated power | 10 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Height adjustment | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Mounting type | Desk |
| Bezel width (top) | 7.8 mm |
| Bezel width (side) | 7.8 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.7 cm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| USB port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DVI port | No |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Computer system | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Computer system | No |
| Performance | |
|---|---|
| HDCP version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 205 W |
| Power consumption (typical) | 20.9 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (with stand) | 6.74 kg |
| Height (with stand) | 567.8 mm |
| Depth (with stand) | 192.3 mm |
| Width (with stand) | 612.3 mm |
| Display weight | 5.16 kg |
| Display height | 392.6 mm |
| Display depth | 60.1 mm |
| Display width | 612.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 9.9 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C to USB Type-C |
| Stand included | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| General | |
|---|---|
| Product family | Pro P |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
- EU Energy Label
- EU Product Fiche
- Dell Pro P 27 USB-C Hub Conferencing Monitor P2726DEB User's Guide
- Dell Pro P 27 USB-C Hub Conferencing Monitor P2726DEB Outline Dimension
- Dell Pro P 27 USB-C Hub Conferencing Monitor P2726DEB Statement of Volatility
- Dell Pro P 27 USB-C Hub Conferencing Monitor P2726DEB Teardown Instructions
- Quick Start Guide
- manual pdf
- EU Declaration of Conformity