DELL PA-3E power adapter/inverter Indoor 90 W Black
Couldn't load pickup availability
- Power supply type: Indoor
- Output power: 90 W Input voltage: 100-240 V Output voltage: 20 V
- Purpose: Laptop AC-to-DC
- Black
Dell Original PA-3E 90 Watt AC adapter specially designed to meet the power needs of your Dell notebook computer. This 90 watts power ac adapter / charger enables you to power your notebook / laptop and charge battery, at home, at your home office, at work place or when on the move. This adapter comes with a 3 prong wall plug for easy access to power when you need it.
The universal 100/240 power input means you can use the AC adapter around the world with the appropriate plug adapter for whatever country you are traveling to for business or pleasure.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Latitude E4200Latitude E4300Latitude E4310Latitude E5400Latitude E5410Latitude E5500Latitude E5510 |
| Supplementary power connectors | 1 |
| Output current | 4.62 A |
| Output voltage | 20 V |
| Output power | 90 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Power current type | AC-to-DC |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Other features | |
|---|---|
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 71.1 x 147.3 x 15.2 mm (2.8 x 5.8 x 0.6") |