dbramante1928 Oslo - iPad Air 10.9"/Pro 11" - Black
Couldn't load pickup availability
- Folio 27.9 cm (11") Black
- Stand mode
- Scratch resistant
- Pen loop
- 342 g
Oslo is a tri-fold folio iPad case made from recycled plastic. Unlike many other alternatives, this case is made from recycled and recyclable plastic materials. The dual standing positions offer easy typing, as well as hands-free video-watching.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Protection features | Scratch resistant |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Pro 11" (2nd-3rd Gen) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 342 g |
| Height | 254 mm |
| Depth | 16 mm |
| Width | 186 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 490 g |
| Package height | 293 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package width | 197 mm |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet (EU) | 720 pc(s) |
| Master (outer) case volume | 19930.625 cm³ |
| Master (outer) case net weight | 635 g |
| Master (outer) case height | 325 mm |
| Master (outer) case length | 275 mm |
| Master (outer) case width | 223 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 72 pc(s) |