dbramante1928 Oslo - Galaxy A52/A52S - Black
Couldn't load pickup availability
- Guided by WWF, dbramante1928 is becoming a Climate Positive Company
- Made from recycled vegan leather, 100% recyclable
- Top loading credit card pocket with space for up to 3 cards
- Custom-fit, impact protective wallet case
- Compatible with wireless charging in case
- Ultra-slim design
Single-use plastics are polluting our seas and damaging nature like never before. Made from recovered and recycled materials and completely recyclable, protect your phone and the planet at the same time with this stylish all-around, ultra-slim, impact protection vegan leather wallet.
Designed in Denmark by a Climate Positive Company and eco-friendly without compromising quality, protection, design or functionality, this wallet feels great in your hand and won’t cost the earth.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Wireless charging | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Card pocket | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A52/A52S |
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Recycled plastic |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 72 g |
| Depth | 14 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 85 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 140 g |
| Package height | 207 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package width | 117 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case volume | 22258.25 cm³ |
| Master (outer) case net weight | 740 g |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Master (outer) case length | 245 mm |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 48 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 1440 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |