dbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro Max - Black
Couldn't load pickup availability
- Guided by WWF, dbramante1928 is becoming a Climate Positive Company
- Handmade from durable long-lasting full-grain leather.
Lynge is a 2-in-1 flip cover for your changing needs. The flip cover is removable, which means you get two phone covers in one: a flip cover with wallet or an ultra-slim leather cover. Handcrafted from upcycled full-grain leather that develops a beautiful patina over time.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | India |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 15 Pro Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Folio |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 116 g |
| Depth | 18 mm |
| Height | 168 mm |
| Width | 88 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 176 g |
| Package height | 205 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package width | 115 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| UK Trade Tariff code | 4202 31 00 10 |
| Master (outer) case volume | 25004 cm³ |
| Master (outer) case gross weight | 6.28 kg |
| Master (outer) case height | 235 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Products per pallet (EU) | 30 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Box weight | 60 g |