dbramante1928 Iceland - MacBook Pro 16" M4 2024/M3 2023 - Clear
Couldn't load pickup availability
- Cover 40.6 cm (16") Transparent
- Plastic
- Brand compatibility: Apple
- 348 g
Iceland MacBook hardshell case is a lightweight, form-fitting clear case for MacBooks that offers protection without sacrificing access to ports, lights, and buttons.
This durable MacBook cover features sophisticated styling and rubberized feet to keep your laptop cool and firmly in place.
| Features | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Country of origin | China |
| Consumer life stage | Adult |
| Gender | Unisex |
| Material details | Recycled plastic |
| Compatibility | MacBook Pro 16" M4 2024/M3 2023 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 860 g |
| Package height | 278 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package width | 362 mm |
| Weight | 348 g |
| Height | 252 mm |
| Depth | 23 mm |
| Width | 360 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Products per pallet (EU) | 240 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| UK Trade Tariff code | 3926909790 |
| Master (outer) case volume | 44400 cm³ |
| Master (outer) case height | 345 mm |
| Master (outer) case length | 330 mm |
| Master (outer) case width | 390 mm |
| Master (outer) case net weight | 700 g |
| Other features | |
|---|---|
| Quantity per box | 10 pc(s) |