dbramante1928 Iceland - MacBook Air 13" (M2/M3) - Clear
Couldn't load pickup availability
- Cover 33 cm (13") Transparent
- Plastic
- Brand compatibility: Apple
- 226 g
Iceland MacBook hardshell case is a lightweight, form-fitting clear case for MacBooks that offers protection without sacrificing access to ports, lights, and buttons.
This durable MacBook cover features sophisticated styling and rubberized feet to keep your laptop cool and firmly in place.
| Features | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Country of origin | China |
| Consumer life stage | Adult |
| Gender | Unisex |
| Material details | Recycled plastic |
| Compatibility | MacBook Air 13" (M2/M3) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 586 g |
| Package height | 243 mm |
| Package depth | 21 mm |
| Package width | 312 mm |
| Weight | 226 g |
| Height | 218 mm |
| Depth | 19 mm |
| Width | 308 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| UK Trade Tariff code | 3926909790 |
| Master (outer) case volume | 34560 cm³ |
| Master (outer) case height | 295 mm |
| Master (outer) case length | 330 mm |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 450 g |
| Other features | |
|---|---|
| Quantity per box | 10 pc(s) |