dbramante1928 Helsinki MS - iPhone 17e/16e/15/14/13 - Black/Cl
Couldn't load pickup availability
- dbramante1928 is guided by WWF towards Climate Positive
- Made from GRS-certified recycled and recyclable materials (1 case=2x0.5l plastic bottles)
- Clear back with built-in MagSafe magnet
- Front wallet made from recycled vegan leather. Holds up to 3 cards
- Slim yet impact-protective design
- FSC certified Packaging
Helsinki is a recycled MagSafe wallet case perfect for those that appreciate the features of a wallet case while also wanting effortless wireless charging. But that’s not all. Helsinki is made from recycled and recyclable materials equivalent to 2x0.5 plastic bottles – protecting your phone. The front of the case features a flip wallet made from recycled synthetic leather, while the back is made from clear recycled plastic with a black built-in MagSafe magnet.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Number of card pockets | 3 |
| Card pocket | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 17e/16e/15/14/13 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Folio |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 70 g |
| Depth | 15 mm |
| Height | 153 mm |
| Width | 80 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 138 g |
| Package height | 207 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package width | 117 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| UK Trade Tariff code | 3926 90 97 90 |
| Master (outer) case volume | 22932 cm³ |
| Master (outer) case gross weight | 4.88 kg |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case length | 245 mm |
| Master (outer) case width | 390 mm |
| Products per pallet (EU) | 30 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Box weight | 68 g |