dbramante1928 Greenland - Galaxy S22 - Pacific Blue
Couldn't load pickup availability
- dbramante1928 is guided by WWF towards nature and Climate Positive
- Made from 100% recycled materials, 100% recyclable
- The equivalent recycled material weight of a 2L plastic bottle is used to make each case
- Slim, impact protection case with non-slip grip and easy-to-press buttons
- Compatible with wireless charging in case
- FSC certified Packaging
Greenland is an impact protective case made from recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen our Greenland case offers complete protection of your phone.
•Made from certified recycled and recyclable plastic materials
•Custom fit all-around protection
•Impact protective yet slim design
•Compatible with wireless charging
•Made without compromising on quality, functionality, and design
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Easy to apply | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S22 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Blue |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 25 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 148 mm |
| Width | 73 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 84 g |
| Package height | 207 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package width | 117 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case volume | 22258.25 cm³ |
| Master (outer) case tare weight | 740 g |
| Master (outer) case gross weight | 3.71 kg |
| Master (outer) case net weight | 740 g |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Master (outer) case length | 245 mm |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 48 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 1440 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |