dbramante1928 eco-shield - Galaxy A34 - Black Edge
Couldn't load pickup availability
- New technology - feels like glass but won’t break like glass
- Made from recycled (rPET), 100% recyclable
- 9H hardness - Up to 5x stronger than screen alone
- Curved black edge ensuring luxury feel whilst remaining virtually invisible
- Antimicrobial-treated preventing microbial growth that causes discolouration and degradation
- Easy application - precise alignment every time
- Case-friendly
- Anti-fingerprint - finished with an anti-fingerprint coating to reduce finger marks
- Flawless touchscreen experience - precision touch sensitivity
Tired of broken screen protectors? eco-shield is an unbreakable screen protector made from recycled materials (rPET) & 100% recyclable without compromising on protection and quality! This easy application screen protector reacts like your phone's own screen and fits perfectly on your device. Incredibly slim at just 0.4mm, you’ll hardly notice the ultra-tough layer of protection. Combine it with a recycled phone case for sustainable 360-degree protection.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Hardness | 9H |
| Protection features | Anti-bacterial |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Compatibility | Galaxy A34 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Fingerprint resistant | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Material | Recycled Polyethylene Terephthalate (rPET) |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 9 g |
| Height | 157 mm |
| Depth | 0.6 mm |
| Thickness | 0.4 mm |
| Width | 73 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 71 g |
| Package height | 215 mm |
| Package depth | 19 mm |
| Package width | 115 mm |
| Quantity per box | 30 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| UK Trade Tariff code | 3926909790 |
| Products per pallet (EU) | 1890 pc(s) |
| Products per shipping (inner) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case volume | 21660 cm³ |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Master (outer) case length | 225 mm |
| Master (outer) case width | 385 mm |
| Master (outer) case net weight | 778 g |