dbramante1928 Bulk - Galaxy A36 5G - Night Black
Couldn't load pickup availability
- Made from 100% GRS-certified recycled and recyclable plastic materials (1case=2x0.5l plastic bottles)
- Custom fit all-around protection
- Slim yet impact protective design (1.2m/4ft impact protection)
- Compatible with wireless charging
- Made without compromising on quality, functionality, and design
Greenland is an impact protective case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Greenland offers complete protection of your phone.
| Features | |
|---|---|
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Easy to apply | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A36 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 30 g |
| Depth | 10 mm |
| Height | 163 mm |
| Width | 80 mm |