dbramante1928 Bulk - eco-shield - iPad 10,9" - Clear
Couldn't load pickup availability
- New technology - feels like glass but won’t break like glass
- Made from recycled (rPET), 100% recyclable
- 9H hardness - Up to 5x stronger than screen alone
- Curved black edge ensuring luxury feel whilst remaining virtually invisible
- Antimicrobial-treated preventing microbial growth that causes discolouration and degradation
- Easy application - precise alignment every time
- Case-friendly
- Anti-fingerprint - finished with an anti-fingerprint coating to reduce finger marks
- Flawless touchscreen experience - precision touch sensitivity
Tired of broken screen protectors? eco-shield is an unbreakable screen protector made from recycled materials (rPET) & 100% recyclable without compromising on protection and quality! This easy application screen protector reacts like your phone's own screen and fits perfectly on your device. Incredibly slim at just 0.4mm, you’ll hardly notice the ultra-tough layer of protection. Combine it with a recycled phone case for sustainable 360-degree protection.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Easy to apply | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPad 10,9" |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Transparent |
| Material | Recycled plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 23.1 g |
| Depth | 0.39 mm |
| Height | 243.7 mm |
| Width | 174.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 70 g |
| Package height | 338 mm |
| Package depth | 6 mm |
| Package width | 225 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case height | 248 mm |
| Master (outer) case length | 205 mm |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 2400 pc(s) |