CyberPower UT800EG-UK uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.8 kVA 400 W 3 AC outlet(s)
Couldn't load pickup availability
- Line-interactive UPS Topology
- Automatic Voltage Regulation (AVR)
- LED Status Indicator
- Surge and Spike Protection
- EMI and RFI Filtration
- Energy Saving Technology
- Generator Compatible
- Overload Protection
- Configurable Alarm
CyberPower UT800EG-UK guarantees power protection for computers, POS systems, networking equipment, and storage devices. The product adopts line-interactive topology with Automatic Voltage Regulation (AVR) function to offer stabilized AC power output. The patented GreenPower UPS™ Bypass design helps UPS achieve ultra-low power consumption to reduce energy costs while lowering UPS operating temperature, which extends its battery lifespan.
The LED indicator shows the utility, battery and operating status of the UPS. It is also compatible with generators to extend power continuity. Other features include overload protection, EMI filter and configurable alarm to safeguard your devices. Its tower design allows users to place it easily on desks or other tight spaces.
| Features | |
|---|---|
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Overload alarm, Fault |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Power protection features | Overload, Surge protection |
| Surge protection | Yes |
| Number of output phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| Heat dissipation | 34 BTU/h |
| Response time | 4 ms |
| Surge energy rating | 150 J |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Output voltage regulation | 10% |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input operation voltage (max) | 290 V |
| Input operation voltage (min) | 165 V |
| Waveform | Sine |
| Output power | 400 W |
| Output power capacity | 0.8 kVA |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Battery | |
|---|---|
| Battery recharge time | 6 h |
| Typical backup time at full load | 5 min |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Status, Power, Battery level, Fault |
| Cable length | 1.2 m |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Form factor | Tower |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating altitude | 0 - 3 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4 kg |
| Height | 174 mm |
| Depth | 280 mm |
| Width | 84 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 4.3 kg |
| Package height | 229 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package width | 109 mm |