CyberPower CP2000EIPFCRM2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2 kVA 1200 W 8 AC outlet(s)
iFrame
£478.99
Couldn't load pickup availability
- Line-Interactive
- 2 kVA 1200 W
- Waveform: Pure sine
- 8 AC outlet(s)
- Sealed Lead Acid (VRLA)
- Rackmount Black
| Features | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| Detachable power cord | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Overload |
| Surge protection | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Power factor | 0.6 |
| Heat dissipation | 17.1 BTU/h |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Output frequency regulation | 1 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input operation voltage (max) | 271 V |
| Input operation voltage (min) | 169 V |
| Waveform | Pure sine |
| Output power | 1200 W |
| Output power capacity | 2 kVA |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RS-232 ports | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Serial interface | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port type | USB Type-B |
| USB port | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Battery | |
|---|---|
| Hot-swap battery | Yes |
| Typical backup time at half load | 7.9 min |
| Typical backup time at full load | 1.3 min |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Display type | LCD |
| Control type | Buttons |
| Built-in fan | Yes |
| Cooling type | Active |
| Rack capacity | 2U |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| Form factor | Rackmount |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 13 kg |
| Height | 86 mm |
| Depth | 274 mm |
| Width | 433 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Battery type | RBP0188 |