Crosscall X-CAR Smartphone Black USB Auto
Couldn't load pickup availability
- Charger compatibility: Smartphone
- Charger type: Auto
- Power source type: USB
- Black
- Cable length: 1.2 m LED indicators
- 5 V
CHARGING AND MOUNTING KIT
Thanks to the X-LINK system, you no longer need to worry about attaching and connecting your phone. The magnetic system built into the X-CAR will allow you to mount and instantly recharge your smartphone in a single step. Whether you use the windshield mount or the ventilation grille mount, gain 8 hours battery life over a 30 minute journey.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | USB |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| LED indicators | Charging |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 5 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current | 2400 mA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 258 mm |
| Depth | 57 mm |
| Height | 258 mm |
| Weight | 23 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |