Crestron TSW-770/1070-MUMK-B holder Passive holder Display Black
Couldn't load pickup availability
- Permits mounting a TSW‑770, TSW‑1070, TSS‑770, or TSS‑1070 series touch screen to the mullion of an interior glass wall, window, or partition
- Ideal for mounting at the entrance to a meeting space for room scheduling applications
- Installs in either side or front mount configuration
- Wiring is run inside the mullion for a finished appearance
- Compatible with TSW‑770‑LB and TSW‑1070‑LB light bars for a clear indication of the room availability status
- Available in black or white finish
The TSW-770/1070-MUMK permits a TSW‑770, TSW‑1070, TSS‑770, or TSS‑1070 series touch screen touch screen to be attached to the mullion of an interior glass wall, window, or partition. The TSW-770/1070-MUMK mounts a compatible touch screen to the left or right of any hollow, metallic vertical mullion. Two mounting brackets are provided that allow the TSW-770/1070-MUMK to be installed in one of two configurations (side mount or front mount). Wiring is run to the touch screen from inside the mullion to create a clean, finished appearance.
The TSW-770/1070-MUMK is ideal for mounting at the entrance to a meeting space for room scheduling applications, and it is compatible with the TSW‑770‑LB and TSW‑1070‑LB light bars to provide a clear indication of the room availability status.
| Design | |
|---|---|
| Material | Aluminium, Steel |
| Product colour | Black |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Mobile device type | Display |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 64 mm |
| Depth | 43 mm |
| Width | 228 mm |