Corsair 3200D RS Midi Tower Grey
Couldn't load pickup availability
- Supports 360mm AIO radiators in the top or front
- 375mm GPU clearance (400mm with fans removed)
- Abundant cooling options with 9x 120mm fan mounts
- 3x RS120 Fans included
- Angled bottom fan mount for direct GPU cooling
- Built-in GPU Anti-sag Stabilization Arm
- Compatible with reverse-connector motherboards
ROOM FOR THE BIGGEST GPUs
The 3200D is a spacious mid-tower chassis designed for modern GPUs. With 375mm of clearance with front fans installed, even the most powerful GPUs have plenty of room to breathe. The PSU shroud also features 2x 120mm fan mounts, with the front one being angled directly at the GPU, providing even more cooling power for the hottest GPUs.
THREE RS120 FANS INCLUDED
RS120 PWM fans minimize friction and mechanical noise with its magnetic dome bearing, achieving a balance between high airflow performance with a low acoustic footprint.
DIRECT-TO-MOTHERBOARD CONNECTION
Skip the fan hubs and excessive cables – daisy-chain your RS Series fans in sequence and control them all through just a single 4-pin PWM connector on your motherboard.
DESIGNED FOR SUPER-CLEAN BUILDS
Cable management is easy in the 3200D with support for reverse-connector motherboards, a built-in cable shroud, and ample tie-down locations throughout the chassis.
BUILT FOR THE REAL WORLD
Every detail of the 3200D is focused on performance and how your system runs day to day. From keeping your graphics card securely in place to directing airflow where it is needed most, these features work together to help your build maintain optimal performance.
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Plastic, Steel |
| Product colour | Grey |
| Supported motherboard form factors | ATX, Mini-ATX, micro ATX |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | No |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 40 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Front radiator sizes supported | 360,280,240 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top radiator sizes supported | 360,280,240 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 3.5,2.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 219 mm |
| Depth | 458 mm |
| Height | 495 mm |
| Weight | 8.5 kg |