Contour Design Active Key Contour ClassicClean Medical Mouse IP68 Scroll Sensor Wireless White PMH2
Couldn't load pickup availability
- Fully sealed IP68 design supports frequent washing and wipe-down disinfection
- Smooth hygienic surfaces help simplify routine cleaning in infection-control areas
- 1000 DPI optical sensor delivers consistent tracking for accurate navigation
- Reliable control on a wide range of surfaces including glossy worktops
- Ambidextrous standard-size shape stays comfortable for left or right hand use
- Glove-friendly form supports confident use during clinical tasks
- Scroll Sensor supports smooth scrolling through records and documents
Contour Active Key ClassicClean Medical Mouse IP68 Scroll Sensor Wireless White PMH2 | Familiar feel. Durable design.
ClassicClean medical mouse is made for hygiene-strict areas across healthcare, dentistry, and laboratories, combining familiar typing and easy-to-disinfect durable design.
During transition to Contour Active Key, this product may be delivered with Cherry branding.
| Mouse | |
|---|---|
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Buttons type | Touch buttons |
| Buttons quantity | 2 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scroll type | Touch |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Medical |
| Design | |
|---|---|
| Protection features | Waterproof |
| Illumination | No |
| Product colour | White |
| Mouse size | M |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power source | Batteries |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Height | 37 mm |
| Depth | 114 mm |
| Width | 62 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package depth | 135 mm |
| Package width | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product family | Active Key |
| Sustainability | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 11.2 kg |
| Master (outer) case height | 447 mm |
| Master (outer) case length | 490 mm |
| Master (outer) case width | 425 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Other features | |
|---|---|
| Packaging content | Mouse,Manual,2.4 GHz USB-A receiver,Battery Door with Gasket and Screws,Screwdriver,2x AAA batteries |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Functions | Battery status indication,Wireless dongle pairing |
| Connectivity technology | Wireless |