Cisco Secure Firewall 4225 hardware firewall 1U
Couldn't load pickup availability
- 1U
- Console port: RJ-45
- 512000 MB
The Cisco Secure Firewall 4200 is a standalone modular security services platform that includes the Secure Firewall 4215, 4225, and 4245.
The Secure Firewall 4200 supports Cisco Secure Firewall Threat Defense and Cisco Secure ASA software. See the Cisco Secure Firewall Threat Defense Compatibility Guide and the Cisco Secure Firewall ASA Compatibility guide, which provide Cisco software and hardware compatibility, including operating system and hosting environment requirements, for each supported version.
| Performance | |
|---|---|
| Internal memory | 512000 MB |
| Noise level | 78 dB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo SFP ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP28 ports quantity | 4 |
| Installed SFP+ modules quantity | 8 |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 14 A |
| Power consumption (typical) | 870 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 812.8 mm |
| Depth | 429 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 19.5 kg |