Cisco Secure Firewall 1220 hardware firewall 1U 15 Gbit/s
Couldn't load pickup availability
- 1U
- Console port: RJ-45/USB Type-C
- SSD capacity: 480 GB
- 165 W
The Cisco Secure Firewall 1200 Series is a family of security appliances that serves to connect and protect the distributed enterprise. It extends Cisco’s enterprise security policy and threat inspection to users and devices in branch offices and smaller sites.
Powered by an efficient network processor, 1200 Series delivers high levels of security policy and threat defense without compromising user experience.
| Data transmission | |
|---|---|
| Firewall throughput | 15 Gbit/s |
| IPS/IDS throughput | 9000 Mbit/s |
| Threat protection throughput | 9000 Mbit/s |
| Performance | |
|---|---|
| TLS interception | 1500 MB/s |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Management features | |
|---|---|
| LED indicators | SFP |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| WAN connection | SFP+ |
| Storage | |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 0.4 - 0.17 A |
| Power consumption (max) | 165 W |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 274.3 mm |
| Depth | 172.2 mm |
| Height | 28.2 mm |
| Weight | 1.4 kg |