Cisco Meraki MX95 hardware firewall 1U 2 Gbit/s
Couldn't load pickup availability
- 1U Firewall throughput: 2000 Mbit/s
- 500 user(s)
- Ethernet LAN data rates: 1000,2500 Mbit/s
- 109 W
Security and SD-WAN Appliance
SASE building block for medium branches
Hardware
Stateful firewall throughput: 2 Gbps
Recommended for up to 500 users
Cloud-based centralized management
Managed centrally over the Web
Classifies applications, users and devices
Zero-touch, self-provisioning deployments
Networking and security
Stateful firewall
Auto VPN™ self-configuring site-to-site VPN
Active Directory integration
Identity-based policies
Client VPN (IPsec)
3G / 4G failover via USB modem
Traffic shaping and application management
Layer 7 application visibility and traffic shaping
Application prioritization
Advanced security services
Content filtering
Google SafeSearch and YouTube for Schools
Intrusion detection and prevention (IDS/IPS)
Advanced Malware Protection (AMP)
Cisco Threat Grid
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Firewall throughput | 2 Gbit/s |
| VPN throughput | 0.8 Gbit/s |
| Network | |
|---|---|
| Number of users | 500 user(s) |
| VPN tunnels quantity | 500 |
| Management features | |
|---|---|
| Web-based management | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| QSFP+ module slots quantity | 4 |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (idle) | 42 W |
| Power consumption (max) | 109 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 484.6 mm |
| Depth | 285.2 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 3.17 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | Meraki |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| VPN throughput | 800 Mbit/s |
| Firewall throughput | 2000 Mbit/s |