Cisco Meraki MX67 hardware firewall 0.6 Gbit/s
£631.99
Couldn't load pickup availability
- WAN: 2 GbE (1 for WAN or LAN use)
- LAN: 4 GbE (1 for WAN or LAN use)
- 700 Mbps firewall throughput
- 300 Mbps site-to-site VPN throughput
- Supports up to 50 users
A building block for SASE in a sleek desktop form factor
Small-branch security and SD-WAN appliance for up to 50 users
| Data transmission | |
|---|---|
| Firewall throughput | 0.6 Gbit/s |
| VPN throughput | 0.3 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 239 x 130 x 27 mm |
| Weight | 700 g |
| General | |
|---|---|
| Product family | Meraki |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
|---|---|
| VPN throughput | 300 Mbit/s |
| Firewall throughput | 600 Mbit/s |