Cisco Meraki MS410-32 Cld-Mngd 32x GigE SFP Switch
Couldn't load pickup availability
- Managed L3 Web-based management DHCP, SNMPD
- Quality of Service (QoS) support
- Console port: RJ-45
- MAC address table: 96000 entries Switching capacity: 144 Gbit/s
- 1U Rack mounting Stackable
Meraki cloud-managed switches feature ease of multi-site management through a dashboard used to manage the entire Meraki portfolio. Meraki switches feature excellent tools for reducing TCO: zero-touch configuration and remote troubleshooting.
- Fiber aggregation switch for campus or branch
- Physical and virtual stacking
- Redundant power
- Dynamic routing
| Management features | |
|---|---|
| System event log | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console port | RJ-45 |
| SFP+ module slots quantity | 36 |
| Network | |
|---|---|
| VLAN support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w |
| Data transmission | |
|---|---|
| Switching capacity | 144 Gbit/s |
| MAC address table | 96000 entries |
| Security | |
|---|---|
| DHCP features | DHCP server, DHCP client |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| Management protocols | DHCP, SNMPD |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 291729 h |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 85 W |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.7 kg |
| Height | 45 mm |
| Depth | 516 mm |
| Width | 485 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Meraki |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |