Cisco Meraki MS250-24 L3 Stck Cld-Mngd 24x GigE Switch
Couldn't load pickup availability
- Managed L3 Web-based management
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 24
- MAC address table: 16000 entries Switching capacity: 128 Gbit/s
- Access Control List (ACL)
- 1U Rack mounting Stackable
- Power supply included
Meraki cloud-managed switches feature ease of multi-site management through a dashboard used to manage the entire Meraki portfolio. Meraki switches feature excellent tools for reducing TCO: zero-touch configuration and remote troubleshooting.
- General purpose switch for campus or branch
- Physical and virtual stacking
- Redundant power
- Dynamic routing
| Management features | |
|---|---|
| System event log | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 4095 |
| VLAN support | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w |
| Data transmission | |
|---|---|
| Jumbo frames | 9600 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of queues | 8 |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| MAC address table | 16000 entries |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP client |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 27 W |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.5 kg |
| Height | 43.8 mm |
| Depth | 416 mm |
| Width | 484.6 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Meraki |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |