Cisco Meraki MS150 Grey
Couldn't load pickup availability
- Power Wi-Fi 7 and IoT deployments with up to 740W power budget
- Diverse PoE offerings (30W PoE+ and 60W PoE++)
- Stack up to eight MS150 switches with two dedicated stacking ports
- High-speed options including 5 GbE mGig and 10 GbE SFP+
- Shallow-depth options for ergonomic deployments
Meraki MS150
Future-proof your networks with stackable access switches for Wi-Fi 7 and IoT deployments
Easily adopt new technology while boosting scalability, security, and resilience across your campus and branches.
| Features | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.4 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 340 mm |
| Width | 482 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| General | |
|---|---|
| Product family | Meraki |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 1029618 h |
| Other features | |
|---|---|
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |