Cisco Meraki MA-ANT-23 network antenna Sector antenna N-type 11 dBi
Couldn't load pickup availability
- Sector antenna N-type White
- 11 dBi
- 2.4 - 2.5 GHz
Designed for use with Cisco Meraki MR66 or MR72 2.4 GHz radios. The sector antenna can extend the range of a Cisco Meraki MR66 or MR72 device by focusing the wireless signal in a specific direction; the best way to establish a medium distance point-to-point wireless link.
| Performance | |
|---|---|
| Horizontal beam width | 70° |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 11 dBi |
| Frequency band | 2.4 - 2.5 GHz |
| Antenna gain level (max) | 11 dBi |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Antenna connector type | N-type |
| Antenna type | Sector antenna |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 525 g |
| Height | 233 mm |
| Depth | 40 mm |
| Width | 140 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Meraki |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |