Cisco Intel Xeon Silver 4310 processor 2.1 GHz 18 MB Box
Couldn't load pickup availability
- Intel Xeon Silver 4310 2.1 GHz
- 18 MB LGA 4189
- Processor cores: 12 10 nm 64-bit 120 W
- Maximum internal memory supported by processor: 6.14 TB DDR4-SDRAM
- Box
The Xeon® Processor from Cisco is designed to deliver enhanced reliability and flexibility for server platforms. This processor offers excellent performance and headroom for peak Internet server loads, resulting in faster response times, support for more users and improved scalability.
| Processor | |
|---|---|
| Processor ARK ID | 215277 |
| Processor codename | Ice Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor boost frequency | 3.3 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| System bus rate | 10.4 GT/s |
| Processor threads | 24 |
| Processor series | Intel Xeon Silver 4000 Series |
| Component for | Server/workstation |
| Cooler included | No |
| Processor lithography | 10 nm |
| Processor socket | LGA 4189 |
| Processor cores | 12 |
| Processor base frequency | 2.1 GHz |
| Processor model | 4310 |
| Processor generation | 3rd Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| ECC | Yes |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory supported by processor | 6.14 TB |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G178966 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Scalability | 2S |
| Embedded options available | Yes |
| Supported instruction sets | SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 64 |
| Market segment | Server |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT) | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Optane™ DC Persistent Memory Supported | No |
| Intel® Crypto Acceleration | Yes |
| Intel® Platform Firmware Resilience Support | Yes |
| Maximum Enclave Size Support for Intel® SGX | 8 GB |
| Intel® Total Memory Encryption | Yes |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Tcase | 82 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Servicing status | Baseline Servicing |
| Launch date | Q2'21 |
| Status | Launched |
| Memory speed (max) | 2667 MHz |
| Number of UPI links | 2 |
| Target market | Cloud Computing |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Processor package size | 77.5 x 56.5 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Maximum internal memory | 6 TB |