Cisco Firepower 4125 hardware firewall 1U 45 Gbit/s
Couldn't load pickup availability
The Cisco Firepower 4100 is a standalone modular security services platform. It is capable of running multiple security services simultaneously and so is targeted at the data center as a multiservice platform. The series includes the Firepower 4112, 4115, 4125, and 4145. See Product ID numbers for a list of the product IDs (PIDs) associated with the 4100 series.
The Firepower 4100 supports Cisco Secure Firewall Threat Defense, Cisco Secure Firewall eXtensible Operating System (FXOS), and Cisco Secure Firewall ASA software. See Cisco Firepower 4100/9300 FXOS Compatibility, which lists software and hardware compatibility information for the Firepower 4100 series.
| Data transmission | |
|---|---|
| Firewall throughput | 45 Gbit/s |
| IPSec VPN throughput | 19 Gbit/s |
| Performance | |
|---|---|
| Noise level | 63 dB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo SFP ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP28 ports quantity | 2 |
| Installed SFP+ modules quantity | 4 |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 13 A |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3960 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 754 mm |
| Depth | 429 mm |
| Height | 44 mm |