Cisco CW9179F wireless access point White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz
- 5 GHz
- 6 GHz
- IEEE 802.11be, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11h, IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, IEEE 802.1x
- WPA3, WPA2, SHA-256, OWE, AES-GCMP, EAP-TLS, EAP-TTLS, EAP-PEAP, EAP-FAST
- Power over Ethernet (PoE)
- Internal & external
The Cisco Wireless CW9179F is the industry’s first enterprise-grade, Wi-Fi 7 certified high-density access point, made specifically for connecting large public venues. Connect every corner with this convertible indoor-outdoor unit, suitable for stadiums, arenas, festivals, airports, and anywhere where your audience needs reliable and high-performing connectivity. The CW9179F packs a lot of flexibility in an all-in-one integrated unit with software configurable beam patterns and coverage where you need it.
| Features | |
|---|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 6 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11be, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11h, IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, IEEE 802.1x |
| MIMO | Yes |
| Spatial streams | 4 |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | WPA3, WPA2, SHA-256, OWE, AES-GCMP, EAP-TLS, EAP-TTLS, EAP-PEAP, EAP-FAST |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna type | Internal & external |
| Antenna gain level (max) | 12 dBi |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 475 mm |
| Depth | 330 mm |
| Height | 73 mm |
| Weight | 4.54 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |