Cisco Catalyst IE3300 (Refurbished)
Couldn't load pickup availability
- Managed L2/L3 IEEE 802.1, 802.3 standard, NTP, UDLD, CDP, LLDP, unicast MAC filter, PAgP, LACP VTPv2, VTPv3, EtherChannel, voice VLAN, PVST+, MSTP, and RSTP
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8 Console port: RJ-45
- 10G support
- MAC address table: 8000 entries
- Access Control List (ACL)
- Rack mounting
- PoE Power supply included Power over Ethernet (PoE)
Cisco Catalyst IE3300 Rugged Series Data Sheet
The Cisco Catalyst IE3300 Rugged Series ushers in mainstream adoption of Gigabit Ethernet connectivity in a compact, form-factor, modular switch that is purpose-built for a wide variety of extended enterprise and industrial applications.
Product overview
Cisco Catalyst IE3300 Rugged Series switches deliver high-speed Gigabit Ethernet connectivity in a compact form factor, and are designed for a wide range of industrial applications where hardened products are required. The modular design of the Cisco Catalyst IE3300 Rugged Series offers the flexibility to expand to up to 26 ports of Gigabit Ethernet with a range of expansion module options. The platform is built to withstand harsh environments in manufacturing, energy, transportation, mining, smart cities, and oil and gas. The IE3300 platform is also ideal for extended enterprise deployments in outdoor spaces, warehouses, and distribution centers.
These switches run Cisco IOS® XE, a next-generation operating system with built-in security and trust, featuring secure boot, image signing, and the Cisco® Trust anchor module. Cisco IOS XE also provides API-driven configuration with open APIs and data models.
The Cisco Catalyst IE3300 Rugged Series can be managed with powerful management tools such as Cisco DNA Center and Cisco Industrial Network Director, and can be easily set up with a completely redesigned user-friendly modern GUI tool called WebUI. The platform also supports Full Flexible NetFlow (FNF) for real-time visibility into traffic patterns and threat analysis with Cisco Stealthwatch®.
The IE3300 series (with expansion module) supports power budget of up to 360W for PoE/PoE+, shared across 24 ports, and is ideal for connecting PoE-powered end devices such as IP cameras, phones, wireless access points, sensors, and more.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| System event log | Yes |
| MIB support | 802.1X MIB, CISCO-DHCP-SNOOPING-MIB, CISCO-UDLDP-MIB, CISCO-ENVMON-MIB, CISCO-PRIVATE-VLAN-MIB, CISCO-PAE-MIB, Cisco-Port-QoS-MIB, CISCO-ERR-DISABLE-MIB, CISCO- PROCESS-MIB, LLDP-MIB, CiscoMACNotification-MIB, CISCO-CONFIG-COPY-MIB, LLDP-MED-MIB, Bridge-MIB, CISCO-CAR-MIB, CISCO-LAG-MIB, CISCO-SYSLOG-MIB, CISCO-FTP-CLIENT-MIB, CISCO-VLAN-IFTABLE-RELATIONSHIP-MIB, CISCO-VLAN-MEMBERSHIP-MIB, Cisco-REP-MIB, CISCO-PORT-STORM-CONTROL-MIB, CISCO-CDP-MIB, CISCO-IP-STAT-MIB, CISCO-LICENSE-MGMT-MIB, CISCO-STP-EXTN-MIB, CISCO-VTP-MIB, IEEE8023-LAG-MIB, SMON-MIB, CISCO-ACCESS-ENVMON-MIB, CISCO-CALLHOME-MIB, CISCO-CONFIG-MAN-MIB, CISCO-FLASH-MIB, CISCO-ENTITY-SENSOR-MIB, IP-MIB, CISCO-PAGP-MIB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 1588, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 8000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Security | |
|---|---|
| DHCP features | DHCP snooping |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Access Control List (ACL) IPv4 entries | 2000 |
| Access Control List (ACL) IPv6 entries | 512 |
| IGMP entries | 1000 |
| IGMP snooping | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | Guest VLAN |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| MAC address filtering | Yes |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| Management protocols | IEEE 802.1, 802.3 standard, NTP, UDLD, CDP, LLDP, unicast MAC filter, PAgP, LACP VTPv2, VTPv3, EtherChannel, voice VLAN, PVST+, MSTP, and RSTP |
| Switching protocols | IGMPv1, v2, v3 snooping, IGMP filtering, IGMP querier |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Refurbished | Yes |
| DIN rail mounting | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Performance | |
|---|---|
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 1500 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 611.35 h |
| Power | |
|---|---|
| Power source | PoE |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Non-operating altitude | 0 - 4572 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 91 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 152 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| User guide | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product family | Catalyst |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, cUL, EN55022, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, NOM, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN55 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |