Cisco Catalyst C1300X-24T-4X network switch Managed L3 10G Ethernet (100/1000/10000) Grey
Couldn't load pickup availability
- 16 x 10/100/1000 30W PoE+ ports
- 8 x 5G 60W PoE++ ports
- 4 x 10G SFP28 (10G Uplink, 25G available for stacking only)
- 740W PoE power budget
- Rack-mountable
Critical building block for any branch office or SMB office network
From connectivity to cloud applications, networking plays a crucial role in every business journey. Reliability, security, and affordability continue to be top of mind, while ongoing management and operations add complexity that takes time and resources.
The Cisco Catalyst™ 1300/X Series Switches are affordable, simple-to-use switches designed and built for enterprise branch offices as well as SMB networks. Managed through the Cisco® Business Dashboard and Cisco Business mobile app, the switch portfolio provides a simple and reliable experience.
The Cisco Catalyst 1300/X Series Switches are fixed, managed, enterprise-class Layer 3 switches designed for small and medium-sized business and branch offices. These simple, flexible, and secure switches are ideal for deployment out of the wiring closet. The Catalyst 1300/X Series operates on customized Linux OS software, with an intuitive dashboard that simplifies network setup and advanced features that accelerate digital transformation, while pervasive security protects business-critical transactions. The 1300/X Series switches provide the ideal combination of affordability and capabilities for branches and growing networks and help you create a more efficient, better-connected workforce. When your business needs advanced networking features and security for the digital transformation, yet value is still a top consideration, you’re ready for the Cisco Catalyst 1300/X Series Switches.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| MIB support | Y |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 4 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| SFP28 ports quantity | 4 |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D |
| 10G support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| QinQ implementation | Selective QinQ |
| Rate limiting | Yes |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 192 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Static route | Yes |
| Number of static routes | 990 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| Security | |
|---|---|
| DHCP features | DHCP auto-config, DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Access Control List (ACL) rules | 3072 |
| IGMP proxy | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Grey |
| Reset button | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 21000 MB |
| Flash memory | 1000 MB |
| Noise level | 49.5 dB |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100 - 220 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 31.7 W |
| Power consumption (max) | 32.1 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 3104.3 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 444.3 mm |
| Depth | 270 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.28 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | Catalyst |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |