Cisco C-NIM-8T= network equipment spare part Interface processor
Couldn't load pickup availability
- Interface processor
- Device compatibility: Router
- Brand compatibility: Cisco
- Green, Grey
The C-NIM-8T is a LAN/WAN module with eight RJ-45 copper line ports. It’s intended primarily to replace the ISR 4000 Series NIM-ES2 switch module family, to which it has full feature parity for Layer 2 switching operation, and also includes added Layer 2 features. It supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T Ethernet connections, providing a price-effective 8-port LAN switch. As with the C-NIM-4X and C-NIM-8M, the two-highest numbered ports can be configured to work as native Layer 3 ports with full feature parity to the router’s embedded WAN ports.
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | Catalyst 8200/8300 |
| Brand compatibility | Cisco |
| Product colour | Green, Grey |
| Device compatibility | Router |
| Product type | Interface processor |
| Performance | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1AE |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 230 g |
| Height | 32 mm |
| Depth | 184 mm |
| Width | 89 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |