Cisco C-NIM-1X= network equipment spare part Interface processor
Couldn't load pickup availability
- Interface processor
- Device compatibility: Router
- Brand compatibility: Cisco
- Green, Silver
The C-NIM-1X is a next-generation 10G Layer 3 WAN module. This module provides high-speed WAN connectivity through a single SFP+ port supporting 1-Gbps and 10-Gbps WAN connections. The 10-Gbps WAN connection is a non-oversubscribed connection, since it’s connecting to the backplane using a 10-Gbps link. Full 256-bit WAN MACsec is supported.
The C-NIM-1X does not support SFP transceivers for RJ-45 copper media, nor does it support 100BASE/10BASE SFP modules. The module is supported on all Catalyst 8300 Series platforms. It is not supported on the Catalyst 8200 Series platforms.
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | SFP-10G-BXD-ISFP-10G-BXU-ISFP-10G-BX40D-ISFP-10G-BX40U-ISFP-H10GB-ACU-7MSFP-H10GB-ACU-10MSFP-10G-SRSFP-10G-LRSFP-10G-ERSFP-10G-LRMSFP-GE-SSFP-GE-LSFP-GE-ZGLC-LH-SMDGLC-ZX-SMDGLC-SX-MMDGLC-EX-SMDGLC-SX-MMGLC-LH-SMGLC-ZX-SMGLC-BX-DGLC-BX-UGLC-BX80-D-IGLC-BX80-U-IGLC-BX40-D-IGLC-BX40-U-IGLC-BX40-DA-IGLC-LX-SM-RGDDWDM-SFPDWDM-SFP10G |
| Brand compatibility | Cisco |
| Removable | Yes |
| Product colour | Green, Silver |
| Device compatibility | Router |
| Product type | Interface processor |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 240 g |
| Height | 32 mm |
| Depth | 184 mm |
| Width | 89 mm |