Cisco AMD EPYC 9455 processor 3.15 GHz 256 MB L3
£9,882.99
Couldn't load pickup availability
- AMD EPYC 9455 3.15 GHz
- 256 MB L3 Socket SP5
- Processor cores: 48 300 W
- DDR5-SDRAM
| Processor | |
|---|---|
| Configurable TDP-down | 240 W |
| Configurable TDP-up | 300 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor threads | 96 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor cores | 48 |
| Processor base frequency | 3.15 GHz |
| Processor model | 9455 |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 576 GB/s |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |