Cisco AMD EPYC 7272 processor 2.9 GHz 64 MB L3
£1,474.99
Couldn't load pickup availability
- AMD EPYC 7272 2.9 GHz
- 64 MB L3 Socket SP3
- Processor cores: 12 64-bit 120 W
- DDR4-SDRAM
| Processor | |
|---|---|
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 85.3 GB/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor threads | 24 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cores | 12 |
| Processor base frequency | 2.9 GHz |
| Processor model | 7272 |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |